Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Facebook
pl | en
YouTube WSFPoczta WSF
E-Dziekanat
Strona główna > Ogłoszenia > Rok 2016/2017 > Spotkanie z autorami słownika "Refranero espaňol-polaco"
Spotkanie z autorami słownika "Refranero espaňol-polaco"

Spotkanie z autorami słownika "Refranero espaňol-polaco"

18.03.2017

18 marca 2017 r. w auli Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu, w obecności zgromadzonych bardzo licznie gości odbyło się wydarzenie, łączące co najmniej dwie wyjątkowe okazje.
W atmosferze doniosłego Jubileuszu 70-lecia urodzin związanego z naszą uczelnią od wielu lat twórcy Katedry Kultur i Literatur Iberoromańskich WSF, prof. dra hab. Piotra Sawickiego, miało miejsce spotkanie autorskie, poświęcone nowo wydanej książce Profesora oraz Pani Magdaleny Pabisiak, również obecnej na spotkaniu, pt. Refranero espaňol-polaco. 1551 przysłów hiszpańskich i ich polskich odpowiedników. W spotkaniu prócz autorów aktywny udział wzięły też studentki i absolwentki WSF, które w ramach seminariów dyplomowych brały udział w przygotowaniu publikacji, Panie Katarzyna Kalinowska, Daria Małyszka, Monika Szajer, Kinga Szpuler.

Spotkanie prowadziła bliska współpracowniczka prof. Piotra Sawickiego, dr Małgorzata Kolankowska. W ciepłej atmosferze współautorzy wspominali pracę nad publikacją oraz prezentowali co ciekawsze „smaczki” ze zbioru, w wersjach polskiej i hiszpańskiej („smaczek” nie jest w tym wypadku słowem przypadkowym, wiele z soczystych przykładów odnosiło się do kulinariów, a całe spotkanie przebiegało w pysznej atmosferze). Zaprezentowane przykłady świadczą o niezwykłym bogactwie językowym i kulturowym zarówno przysłów hiszpańskich jaki i ich polskich odpowiedników. Stanowią również niezbity dowód na kunszt translatorski i językowy wszystkich (współ)autorów publikacji. Ze względu na Jubileusz nie zabrakło rzecz jasna ciepłych słów i najlepszych życzeń. W mieniu całej społeczności akademickiej wyrazy uznania i życzenia pomyślności skierował ku Profesorowi Piotrowi Sawickiemu Rektor WSF, prof. dr hab. Norbert Morciniec. Pamiątkową grafikę z życzeniami i wyrazami wdzięczności za bardzo owocną długoletnią współpracę, wraz z powinszowaniami skierowanymi w imieniu całego grona kadry administracyjnej, wręczyła Dyrektor Generalna WSF, Beata Opala.

Na koniec nie zabrakło pysznego, nomen omen, tortu-niespodzianki, i autografów od autorów. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania, w sposób szczególny współautorkom opracowania, na czele z Panią Magdaleną Pabisiak. Panu Profesorowi raz jeszcze życzymy wszelkiej pomyślności i kolejnych wspaniałych publikacji na miarę Refranero espaňol-polaco.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęc ze spotkania