Abre Los Ojos - konferencja hispanistów
Abre Los Ojos - konferencja hispanistów
18.04.2011

W dniach 16-17 kwietnia odbyła się czwarta z kolei Konferencja Naukowa Hispanistów – Abre los ojos. Traducir una cultura a otra. Docencia e investigación.

Mottem przewodnim tegorocznego spotkania hispanistów były słowa Ryszarda Kapuścińskiego, który w pracy dziennikarza stawiał zadanie tłumaczenia jednej kultury na drugą.

Uczestnicy konferencji – goście m.in. z Polski, Hiszpanii i Czech – prezentowali referaty dotyczące kultury, literatury, sztuki i mediów, podejmując dyskusje dotyczące problematyki przekładu, odkrywania i nauczania kultury hiszpańskiego obszaru językowego.

W konferencji licznie uczestniczyli również studenci WSF, biorąc udział m.in. w warsztatach tłumaczeniowych z języka hiszpańskiego i portugalskiego.

Wykłady plenarne wygłosili znakomici goście – prof. dr hab. Barbara Stawicka-Pirecka, dr Agata Orzeszek oraz profesorowie z Uniwersytetu Miguela Hernándeza w Elche, Prof. Dr. José Luis González Esteban i Prof. Dr. Miguel Carvajal Prieto.

Najciekawsze referaty konferencyjne zostaną wydane w kolejnym tomie serii Philologica Wratislaviensia, opublikowanym przez wydawnictwo WSF.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji:

Dzień pierwszy Flamenco Dzień drugi


 
 

Dr Małgorzata Kolankowska i goście z Hiszpanii: Prof. Dr. José Luis González Esteban i Prof. Dr. Miguel Carvajal Prieto

Tematem przewodnim czwartej edycji Abre Los Ojos była problematyka przekładu jednej kultury na drugą. Goście dzielą się swoimi spostrzeżeniami związanymi z trudnościami, jakie to ze sobą niesie. Zwracają też uwagę na sposób, w jaki Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu postrzega i stara się zrozumieć świat hispanojęzyczny.
 

Dr Małgorzata Kolankowska w rozmowie z Prof. dr. Juanem Carlosem Cruz Suarezem z Uniwersytetu w Aarhus

Rozmowa dotyczy m.in. przekładu kontekstu hiszpańskiego na kontekst latynoamerykański, czyli jak realia i różnice kulturowe wpływają na odbiór rzeczywistości.

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych