Jak maksymalnie wykorzystać e-learning?
Jak maksymalnie wykorzystać e-learning?

Nie ma złotego środka, gwarantującego sukces każdemu studentowi. Wiele zależy od Twojej pracy, determinacji, indywidualnych predyspozycji i zdolności koncentracji. Ważne jednak, że to nowoczesne narzędzie jest w zasięgu Twojej ręki, że videowykłady, interaktywne systemy ćwiczeniowe, materiały do zajęć zostały już dla Ciebie przygotowane. Aby jak najlepiej je wykorzystać, przeczytaj nasz miniporadnik. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na najbardziej efektywny e-learning.

Syndrom ostatniej chwili

Pamiętaj, że jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za zarządzanie swoim czasem, za wygospodarowanie czasu na samodzielną naukę. Uważaj, aby nie ulec pokusie ciągłego przekładania zajęć na bliżej nieokreśloną przyszłość. W efekcie możesz nie dać rady przerobić całego wymaganego materiału. Dlatego znajdź skuteczne sposoby na zwiększenie swojej motywacji i zacznij je wykorzystywać. Dzięki temu tempo i jakość Twojej samodzielnej nauki podniesie się!

Przeszkadzacze

Nic skuteczniej nie oderwie Cię od nauki i nie rozproszy Twojej koncentracji niż bodźce i sygnały dochodzące z zewnątrz. Dlatego musisz do minimum ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. Zanim rozpoczniesz: zamknij drzwi, wyłącz telefon, określ ramy czasowe nauki, rób sobie przerwy (wtedy wykonaj kilka telefonów, odbierz dzieci ze szkoły, zrób sobie kawę, a może kilka ćwiczeń gimnastycznych…). Musisz także zadbać o stworzenie sobie własnej „świątyni nauki”, czyli miejsca, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał w nauce. Poproś rodzinę i przyjaciół, aby szanowali Twoją wolę nauki i nie przeszkadzali Ci w czasie na nią przeznaczonym.

Dziesięć złotych zasad zarządzania czasem

  • Twórz tygodniowe plany samodzielnej nauki i przestrzegaj wyznaczonych terminów.
  • Plany te ustalaj tak, aby były możliwe do zrealizowania!
  • Czasochłonne zadania rozdzielaj sobie na kilka mniej absorbujących.
  • Działaj realnie – jeśli wolisz uczyć się wieczorami, nie planuj nauki o poranku.
  • Rób sobie przerwy. Zasługujesz na nie!
  • Notuj. Uwagi zapisane Twoją własną ręką ułatwią Ci sięganie do Twojej pamięci.
  • Powtarzaj. Na zakończenie każdej sesji z e-learningiem powtórz sobie przyswojony materiał.
  • Rano wstań 15 minut wcześniej, połóż się spać 15 minut później – będziesz mieć więcej czasu dla siebie.
  • Nagradzaj się za wykonanie dziennych lub tygodniowych planów nauki – zrób sobie w nagrodę jakąś małą przyjemność. Godzinka fitnessu?
  • Ucz się regularnie. Brzmi strasznie, ale to działa!

Twoje miejsce do nauki

Wydzielone miejsce do samodzielnej nauki to konieczność wynikająca z uwarunkowań zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Bez względu na to, czy lepiej się czujesz w uporządkowanej i poukładanej przestrzeni, czy raczej wolisz uczyć się w twórczym nieporządku, wydziel swoją przestrzeń i chroń ją przed „atakami” rodziny i przyjaciół. Znajdź sobie miejsce w domu, w ogrodzie, na uczelni lub gdziekolwiek indziej. Miejsce to traktuj jako swoje własne – Twoje miejsce do nauki. Postaraj się, żeby w zasięgu Twojego wzroku i słuchu nie było przedmiotów i osób mogących Cię dekoncentrować. To Twój nowy wspaniały świat!

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych