Konferencja Abre Los Ojos 2013
Konferencja Abre Los Ojos 2013
14.04.2013


Piąta już konferencja z cyklu Abre los ojos była poświęcona słabej płci. Celem sympozjum było przyjrzenie się obrazom kobiet w różnych kontekstach: literackim, medialnym, kulturowym. Proponowana tematyka przyciągnęła specjalistów z różnych ośrodków akademickich w Polsce, Hiszpanii i Danii, którzy rozmawiali o sytuacji płci pięknej na świecie, o jej powiązaniach ze światem mężczyzn, o kobiecych fascynacjach literackich i muzycznych oraz o jej wpływie na współczesne społeczeństwa.

Z  zaprezentowanych referatów wyłonił się z jednej strony obraz kobiety zapracowanej, uzależnionej od pierwiastka męskiego, podporządkowanej, zamkniętej, ograniczonej narzuconymi z góry normami, a z drugiej wizerunek Amazonki – walczącej, nieokiełznanej, przypominającej postacie z gier komputerowych. Trudno o jednoznaczną syntezę, gdyż wypowiedzi naukowców dowodzą, że jest to pole o nieograniczonych możliwościach badawczych - fascynujące, bogate w treści i niezwykle interesujące pod każdym względem. Kilkadziesiąt tematów złoży się na kolejne tomy w ramach serii Philologica Wratislaviensia Studia Iberica et Latinoamericana.

Konferencja odbyła się w dniach 13-14 kwietnia 2013 r. Gościem honorowym kongresu była Carme Riera, pisarka, profesor Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, członek Królewskiej Akademii Hiszpańskiej (RAE), która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. Bajo el techo de cristal, a także poprowadziła warsztaty dla studentów WSF zatytułowane Todos queremos ser Sherezade. Drugim gościem specjalnym był Juan Carlos Cruz Suárez z Uniwersytetu w Aarhus (Dania), który mówił o wizerunkach kobiet w literaturze baroku.

Jubileuszowa konferencja stała się również przyczynkiem do zaprezentowania dorobku naukowego prof. dra hab. Piotra Sawickiego, bowiem w przeddzień sympozjum ukazała się jego książka pt. Polska-Hiszpania. Hiszpania-Polska. Poszerzanie horyzontów. Wyjątkowe spotkanie było również okazją do wspomnień z czasów studenckich i początków kariery zawodowej. Jubilat odebrał list gratulacyjny od Rektora WSF prof. dra hab. Zdzisława Wąsika. Nie zabrakło również ciepłych słów od zaproszonych gości, wśród których znalazło się grono pierwszych doktorantek i studentek profesora.

Zobacz galerię zdjęć z Konferencji

Komitet Naukowy Konferencji

  • Prof. Dra. Carme Riera – Universidad Autónoma de Barcelona (Hiszpania)
  • Prof. Dr. Juan Carlos Cruz Suárez – Aarhus Universitet (Dania)
  • Prof. zw. dr hab. Piotr Sawicki – Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
  • Prof. zw. dr hab. Zdzisław Wąsik – Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu (Rektor)

Komitet Organizacyjny Konferencji

  • dr Małgorzata Kolankowska
  • dr Teresa Jaromin
  • dr Natasza Posadzy
  • mgr Grzegorz Ziemkiewicz

Zobacz także: Program konferencji ->
 

Prof. Dra. Carme Riera i Dra. Luisa Cotoner Cerdo z Barcelony

Rozmowa dr Małgorzaty Kolankowskiej z Carme Rierą i Luisą Cotoner Cerdo.
 

Prof. dr hab. Katarzyna Mroczkowska-Brand

Rozmowa dr Małgorzaty Kolankowskiej z Katarzyną Mroczkowską-Brand.
 

Prof. dr. Juan Carlos Cruz Suarez z Uniwersytetu w Aarhus

Rozmowa dr Małgorzaty Kolankowskiej z Juanem Carlosem Cruz Suarezem.

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych