Spotkanie z Michałem Książkiem - "Jakuck. Słownik miejsca"
Spotkanie z Michałem Książkiem - "Jakuck. Słownik miejsca"
19.12.2013

19 grudnia 2013 r. na zaproszenie Komisji Nauk Filologicznych PAN oraz Katedry Lingwistyki Kontaktu i Antropologii Dyskursu w WSF odbyło się spotkanie z Panem Michałem Książkiem. Na spotkaniu zatytułowanym „Jakuck. Słownik miejsca”, słynny podróżnik i kulturoznawca ukazał studentom geograficzno-społeczno-lingwistyczny obraz wschodniego krańca Syberii. Szeroką wiedzę na temat Jakucji – owoc kilkuletniego pobytu w tej części kontynentu azjatyckiego – Michał Książek skondensował w półtoragodzinnym wykładzie, omawiając kolejno realia życia w różnych regionach republiki.

Przesuwającym się slajdom zdjęć towarzyszyły ciekawe komentarze i opowieści m.in. o tym jak mieszkańcy radzą sobie z mrozem i jak funkcjonują w rejonach pokrytych wieczną zmarzliną, jak przedstawia się struktura etnograficzna i wynikłe z jej zróżnicowania problemy językowe, a także jak wygląda kultura wypasania reniferów i etnografia komunikacji ewenkowskich pasterzy.

Rozbudzone w trakcie prezentacji zainteresowanie daleką Jakucją można było zaspokoić tuż po spotkaniu zakupując książkę Michala Książka pt. „Jakucja”, w której podróżnik szerzej omawia zarysowane podczas wykładu kwestie.

Relację przygotowała Paulina Krupa, 1 MAS, WSF

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych