Creolization and Language Contact in Suriname
Creolization and Language Contact in Suriname
15.10.2014

15. października 2014 roku w auli Wyższej Szkoły Filologicznej odbył się wykład dra Roberta Borgesa (Radboud University Nijmegen, Holandia) zatytułowany „Creolization and Language Contact in Suriname”. W trakcie wykładu dr Borges omówił zjawisko kreolizacji i kontakty językowe wśród ludności Surinamu.

Pierwsza część została poświęcona naświetleniu zarówno aspektów geograficznych, jak i historycznych, które tłumaczyły obecność języków kreolskich na danych obszarach wpływami państw kolonizacyjnych, takich jak Holandia czy Wielka Brytania. W drugiej części dr Borges wyjaśnił podział języków kreolskich wobec obszarów, na których występują, jak i wpływów na nie poszczególnych języków kolonizatorów, co zostało zilustrowane rozbiorem gramatycznym przykładowych zdań, z wcześniej zaprezentowanego filmu dokumentalnego.

Całość wieńczyły studenckie pytania dotyczące interesujących ich kwestii związanych z tematem wykładu oraz uzyskanie na nie odpowiedzi udzielonych przez jego autora. Spotkanie zorganizowane zostało przez Katedrę Lingwistyki Kontaktu i Antropologii Dyskursu (WSF) we współpracy z Komisją Nauk Filologicznych PAN, Oddział we Wrocławiu.

Relację z wykładu przygotowała mgr Agata Figiel – doktorantka WSF

Zobacz galerię zdjęć z wykładu

 

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych