Spotkanie z kustoszem  Instytutu Hoovera Zbigniewem Stańczykiem
Spotkanie z kustoszem Instytutu Hoovera Zbigniewem Stańczykiem
27.11.2014

Dzięki wspólnemu zaproszeniu Katedry Lingwistyki Kontaktu i Antropologii Dyskursu WSF oraz Komisji Nauk Filologicznych Polskiej Akademii Nauk, 27 listopada 2014 r. studenci Wyższej Szkoły Filologicznej mieli okazję wziąć udział w wykładzie gościnnym na temat historii i funkcjonowania Uniwersytetu Stanforda w USA. Wykład przedstawił Pan Zbigniew Stańczyk – emerytowany kustosz Instytutu Hoovera w Kalifornii (The Hoover Institution on War, Revolution and Peace).

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, że każdego roku Uniwersytet Stanforda przyjmuje ponad sześć tysięcy studentów studiów licencjackich oraz ponad osiem tysięcy studentów studiów magisterskich i doktoranckich z całego świata.

Pan Stańczyk w niezwykle przystępny sposób przedstawił historię uniwersytetu i jego założyciela, a także poinformował studentów o ogromnych możliwości podjęcia studiów na tej uczelni. Prelegent zachęcał i motywował słuchaczy do zainteresowania się kontynuowaniem nauki w Stanfordzie, ponieważ uczelnia ta jest miejscem gdzie, aby zostać przyjętym nie trzeba być bardzo majętnym (90% studentów otrzymuje stypendium, a spora część studentów jest zupełnie zwolniona z czesnego za studia), ani mieć samych celujących ocen, ponieważ najbardziej liczy się tam kreatywna osobowość kandydata, umiejętność odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby oraz pasja poznawania tego jak zbudowany jest świat.

W Stanfordzie niemal na każdego studenta przypada jeden zatrudniony pracownik, a w skład majątku uczelni wchodzi m.in. fundusz uniwersytecki w wysokości 16,2 mld dolarów – trzeci co do wysokości fundusz akademicki na świecie.

Pełen interesujących ciekawostek wykład bardzo zainteresował studentów, i kto wie, być może wpłynął na rozwój ich przyszłej kariery naukowej.

Autorka relacji z wykładu: studentka Katarzyna Nosek (1 MAS)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spotkania

HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych