FAQ
FAQ

Masz pytanie, chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź listę pytań najczęściej zadawanych nam przez kandydatów na studia w WSF. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zostaw kontakt lub skontaktuj się z nami - możesz posłużyć się poniższym formularzem. Odpowiemy najszybciej, jak to będzie możliwie. 

Odpowiadamy wyczerpująco na każde zadane pytanie. Wierzymy, że im więcej dowiesz o nas, tym łatwiej będzie Ci dokonać najlepszego wyboru i rozpocząć studia w WSF. Zapraszamy! 

Ile godzin hiszpańskiego będę miała na lektoracie?

 

Na stacjonarnych studiach licencjackich jest to około 120 godzin przez cztery semestry. Na niestacjonarnych jest to około 64 godzin w ciągu czterech semestrów.

Gdzie znajdę kalendarz roku akademickiego?

 

Kalendarz znajduje się w prawym menu "na skróty". 
Menu "na skróty" znajdziesz na każdej podstronie i stronie głównej.  

 

Czym się różni amerykanistyka od anglistyki?

 

Na amerykanistyce kładziemy nacisk na naukę historii, literatury i kultury USA oraz na amerykańską odmianę angielskiego. Na anglistyce główny nacisk jest położony na zdobywanie wiedzy o analogicznych dziedzinach dotyczących i Wielkiej Brytanii, i USA.

 

Jakie przedmioty muszę zdawać na licencjacką anglistykę?

 

Nie ma egzaminów wstępnych. Podczas rekrutacji na kierunki z programem kontynuacyjnym pod uwagę brana jest tylko znajomość języka angielskiego potwierdzona zdaną maturą lub innym dokumentem. Kandydat powinien posiadać znajomość języka na poziomie odpowiadajacym co najmnien B1 wg ESOKJ (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego). Nie bierzemy pod uwagę polskiego, matematyki, etc. 

 

Natomiast jeśli nie znasz angielskiego na wymaganym poziomie proponujemy filologię angielską od podstaw. W tym przypadku nie musisz się wykazywać znajomością języka obcego. Studia będą wymagać dodatkowej pracy własnej w domu. Proponujemy skorzystać z możliwości wakacyjnego doszkolenia się na kursach on-line, które przygotowaliśmy dla naszych kandydatów. Szczegóły znajdziesz w zakładce Kurs przygotowawczy.

 

Szczegóły rekrutacji znajdziesz w Zasadach rekrutacji >>>

 

Jakie są formy płatności czesnego?

 

Możesz wybrać jedną z dwóch form płatności: gwarantowane czesne stałe lub gwarantowane czesne stopniowane. Sam decydujesz, w ilu ratach chcesz opłacać czesne (1, 2, 10 czy w 12). Pozwala to efektywniej zarządzać wydatkami. Szczegóły odnośnie opłat znajdziesz w zakładce Opłaty za studia I i II stopnia >>>

 

Czym różni się gwarantowane czesne stałe od gwarantowanego czesnego stopniowanego?

 
Gwarantowane czesne stałe daje pewność, że czesne nie zostanie podwyższone przez cały okres studiów, co oznacza dla Ciebie stałość i możliwość planowania wydatków. Wysokość rat jest stała, taka sama w całym okresie studiów.
Przy wyborze gwarantowanego czesnego stopniowanego na początku studiów płacisz dużo niższe czesne w porównaniu z systemem "gwarantowane czesne stałe", jednak wzrasta ono stopniowo z kolejnym rokiem nauki. Wzrost wysokości czesnego w następnych latach poznasz już w momencie podejmowania nauki.
 

Czy mogę opłacać czesne gotówką, a nie przelewem?

 

Płatności przyjmujemy przelewem lub gotówką w Kwesturze. Każdy student WSF otrzymuje swój indywidualny numer rachunku rozliczeniowego, na który wnosi wszystkie opłaty. Stan swojego rachunku widzisz w e-dziekanacie, dzięki czemu masz pełną kontrolę nad swoimi zobowiązaniami względem uczelni. 

 

Czy jest zwrot kosztów jak zrezygnuję ze studiów?

 

Ze studiów można zrezygnować w każdym momencie. Ewentualny zwrot czesnego jest naliczany indywidualnie przez Kwesturę.

 

Jakie seminaria magisterskie mogę wybrać?

 

Proponujemy ciekawe seminaria z językoznawstwa i językoznawstwa stosowanego (dydaktyki lub tłumaczeń), literaturo- i kulturoznawstwa. Pełna lista tematów jest dostępna w e-dziekanacie na kilka tygodni przed zapisami na seminaria.

 

Dla przykładku w roku akademickim 2018/2019 dla studentów dostępne były następujące seminaria magisterskie:

Komunikacja w organizacjach, biznesie i sferze publicznej (Organizational, Business and Public Communication (filologia angielska)

Rozwijanie sprawności językowych w procesie uczenia się i nauczania języka angielskiego (filologia angielska)

„Atomowa moc języka”- język jako medium kultury (filologia germańska)

Analiza i ocena materiałów dydaktycznych do nauki języka niemieckiego (podręczniki, samouczki, programy komputerowe) (filologia germańska)

Media, literatura a rzeczywistość: ludzie, wydarzenia, zjawiska kulturowe w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej (filologia hiszpańska)

Regionalne Włochy (filologia włoska)

 

Kiedy wybieram specjalizację?

 

Specjalizację wybierasz przy zapisie na studia, ale masz rok na podjęcie ostatecznej decyzji. 

 

Czy można zmienić specjalizację?

 

Zgodnie z regulaminem studiów WSF jest to możliwe. Masz cały pierwszy rok studiów na podjęcie ostatecznej decyzji.

 

Ile jest osób w grupie na studiach licencjackich?

 

Studenci WSF uczą się w małych grupach. Na zajęciach jest zazwyczaj 26 osób.

Ale to zależy od wybranej filologii i specjalizacji.

 

Ile godzin zajęć będzie tygodniowo na I roku studiów stacjonarnych?

 
Na pierwszym roku studiów licencjackich jest przeciętnie 24-28 godzin zajęć, na pierwszym roku studiów magisterskich jest ich ok. 20. Przy wyborze zajęć w formie e-learningu liczba godzin spędzanych fizycznie na uczelni jest niższa.
 

Jakich formalności muszę dopełnić przy przenoszeniu się na WSF z innej uczelni?

 

Jeśli jesteś zainteresowana/y zmianą swojej uczelni na WSF we Wrocławiu - skontaktuj się z dziekanatem WSF, ponieważ każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Co mogę załatwić przez internet?

 

Praktycznie wszystko :) Zapisujesz się on-line na studia, potem zdalnie zapisujesz się do grup i na zajęcia, wnosisz opłaty, sprawdzasz terminy zaliczeń i swoje oceny, korzystasz z platformy e-learningowej, itd. Liczy się szybkość i wygoda! 

 

Jaki jest limit wieku przy przyjęciu na studia?

 

Wiek nie jest żadnym ograniczeniem - zapraszamy każdego, niezależnie od wieku. Wystarczy dopełnić formalności rekrutacyjnych. Zapraszamy na studia w WSF we Wrocławiu. 

 

Czym się różni WSF od innych uczelni, które mają licencjacką germanistykę?

 

Jesteśmy akademicką, niepubliczną uczelnią filologiczną, która prowadzi wyłącznie kierunki językowe.
Dzięki temu możemy skupić się na filologiach i zagwarantować naszym studentom najwyższy poziom nauczania
Stawiamy na praktyczną stronę języka. Programy specjalności konsultowane są z pracodawcami oraz unowocześniane. W roku akademickim 2019/2020 na filologii germańskiej oferujemy następujące specjalizacje:

"Język niemiecki w środowisku biznesowym i IT"

"Nauczyciel języka niemieckiego na I i II etapie edukacyjnym".

 

Więcej znajdziesz w zakładce dotyczącej studiów licencjackich, filologia germańska od podstaw.

 

Czy macie stypendia zagraniczne? Jeśli tak, to gdzie można wyjechać?

 

Tak, mamy Rozszerzoną Kartę Erasmusa, więc nasi studenci regularnie wyjeżdżają na stypendia i praktyki zagraniczne do wielu krajów europejskich, np. do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, na Węgry i Litwę. Lista uczelni partnerskich WSF we Wrocławiu >>>

Czy macie e-learning?

Tak, jesteśmy uczelnią, która stawia na nowoczesne rozwiązania. Na naszej platformie e-learningowej zamieszczane są różnorodne zajęcia: wykłady, dodatkowe ćwiczenia z Praktycznej Nauki Języka, ćwiczenia sprawdzające i rozszerzające wiedzę z różnych przedmiotów, testy, konkursy, itp.

Czy prowadzicie rekrutację na semestr letni?

 

Nie, w WSF we Wrocławiu studia zaczynają się zawsze w październiku i trwają 6 semestrów (licencjackie) lub 4 semestry (magisterskie). Proponujemy także 2- lub 3-semestralne studia podyplomowe. 

Kiedy dostanę hasło i login do e-dziekanatu?

 

Po wypełnieniu formularza online i zapisaniu się na studia otrzymasz dostęp do e-dziekanatu rekrutacyjnego. Na początku września otrzymasz na swojego maila login i hasło do e-dziekanatu studenckiego. Do e-dziekanatu możesz zalogować się na stronie:  edziekanat.wsf.edu.pl

Do czego służy numer indywidualny konta bankowego, który jest w e-dziekanacie?

 

Jest to rachunek, który służy do dokonywania wszelkich wpłat związanych z nauką w WSF, ale tylko i wyłącznie od danego studenta. Każdy student ma przydzielony swój indywidualny numer konta, co ułatwia wzajemne rozliczenia pomiędzy WSF a studentem.

Gdzie sprawdzę plany zajęć?

 

Najłatwiej i najszybciej w e-dziekanacie. Są umieszczane tam na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku akademickiego, więc studenci mają dużo czasu, żeby się z nimi zapoznać i zapisać do tej grupy, której plan zajęć najbardziej im odpowiada.

Gdzie znajdę terminy zjazdów dla studentów niestacjonarnych?

 

Wszystkie terminy zjazdów są umieszczane na naszej stronie internetowej z bardzo dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu studenci niestacjonarni mogą z łatwością rozplanować swój czas. Harmonogram roku akademickiego jest także dostępny w e-dziekanacie.

Czy w WSF jest stołówka studencka i czy obiady są dotowane?

 

W WSF jest bufet studencki. Są tu dania barowe, obiadowe, sałatki, kanapki, napoje i przekąski. Posiłki nie są dotowane, ale za to są smaczne i niedrogie.

Jakimi tramwajami i autobusami mogę dojechać do WSF?

 

Obecnie są to tramwaje: 6,8, 9, 11, 17, 23, autobusy 111,128, A, N, C. Może to ulec zmianie w związku z remontami ulic we Wrocławiu. Aby sprawdzić najdogodniejszy dla siebie dojazd, skorzystaj np. z serwisu wroclaw.jakdojade.pl

Czy jako studentka WSF będę miała zniżkę na komunikację miejską?

 

Tak, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia zniżki przysługują studentom szkół wyższych, a także studentom uczelni zagranicznych, niezależnie od wieku, za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej, międzynarodowej legitymacji ISIC, Euro 26 Student bądź zagranicznej legitymacji studenckiej, ale przetłumaczonej przez tłumacza.

Będę studiować niestacjonarnie. Czy w pobliżu WSF są miejsca noclegowe?

 Tak, w pobliżu naszej uczelni znajdują się m.in. hostele i pokoje gościnne, w których można znaleźć nocleg w atrakcyjnej cenie. Przygotowaliśmy zestawienie takich miejsc - znajdziesz je w załączonym pliku: HOSTELE

Czy jest parking dla studentów?

 

Nie, ale z reguły nie ma problemu z parkowaniem w bocznych uliczkach. Do uczelni jest bardzo dobry dojazd środkami komunikacji miejskiej, w tym: Wrocławskiego Roweru Miejskiego, dlatego zachęcamy do korzystania także z tych rozwiązań. 

Czy przy uczelni są stojaki na rowery i sieć ścieżek rowerowych?

 

Tak, stojaki znajdują się przed wejściem do budynku WSF. Praktycznie do samej uczelni dochodzą ścieżki rowerowe, więc dojazd na zajęcia rowerem jest bardzo wygody. Ponadto, dzięki rozbudowie sieci stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego, możesz skorzystać także z takiego rozwiązania - najbliższe WSF stacje WRM znajdują się na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza/Wyszyńskiego, ul. Wyszyńskiego/Prusa oraz na pl. Bema. Sprawdź mapę WRM >>>

Kiedy rozpoczynają się zajęcia?

Szczegółowe informacje na temat pierwszych zajęć oraz szczegółowy harmonogram zjazdów będą zamieszczone w e-dziekanacie w zakładce „Plany zajęć” oraz na naszej stronie internetowej: www.wsf.edu.pl

Gdzie odbiorę legitymację studencką?

Legitymacje będą wydawane 1 października 2018 roku w Dziekanacie w pokoju 22. Aby odebrać legitymacje zabierz ze sobą dowód tożsamości z ważnym zdjęciem.

Ile jest osób w grupie na studiach licencjackich?

 

Studenci WSF uczą się w małych grupach. Na zajęciach jest zazwyczaj 26 osób.
Ale to zależy od wybranej filologii i specjalizacji.

 
HRBottom links ects ds
© 2017 Wyższa Szkoła Filologiczna
Ochrona danych osobowych